Aktualności


Pierwsze szkolenie - już za nami zapraszamy na kolejne!

opublikowane: przez Poradnia Prawna FAI   [ zaktualizowane ]

W mroźną środę - 21 lutego - grupa wolontariuszy spotkała się na szkoleniu dla wolontariuszy Poradni Prawnej Fundacji Academia Iuris. Z mec. Wojciechem Murawskim - naszym wieloletnim prawnikiem konsultantem, założycielem punktu na Tarchominie  analizowaliśmy regulacje dotyczące terminów procesowych. Zarówno z perspektywy pełnomocnika, jak i Klienta poradni. Dostaliśmy solidną porcję informacji na temat tego, co zrobić, żeby zachować terminy procesowe, ale też kiedy ma szansę nasz wniosek o przywrócenie terminu.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji. Przypominamy, że już w najbliższy czwartek widzimy się ponownie - na szkoleniu z upadłości konsumenckiej.

Dziękujemy naszym wolontariuszom za udział a prelegentowi za przygotowanie szkolenia.  Dziękujemy Oli Łapińskiej za udostępnienie zdjęć.


Szkolenia dla wolontariuszy Fundacji Academia Iuris

opublikowane: 14 lut 2018, 13:26 przez Poradnia Prawna FAI   [ zaktualizowane 14 lut 2018, 13:35 ]

W ciągu najbliższych tygodni czekają nas aż dwa szkolenia zorganizowane specjalnie dla wolontariuszy naszej Fundacji. 21  lutego - czyli już w najbliższą środę pod okiem doświadczonego procesualisty mec. Wojciecha Murawskiego będziemy dowiadywać się więcej o terminach procesowych w prawie cywilnym. A już 1 marca (czwartek) doradcy z zaprzyjaźnionych Biur Porad Obywatelskich wraz z naszymi wolontariuszami będą wyjaśniali wszelkie wątpliwości dotyczące zagadnienia upadłości konsumenckiej - coraz częściej ogłaszanej przez naszych podopiecznych. Możecie także dać znać jakie kwestie chcielibyście szczególnie poruszyć - ankieta od prowadzących czeka w wydarzeniu na Facebooku oraz w mailach. Szkolenia obędą się w naszej siedzibie na Freta.

Szkolenia są przeznaczone dla wolontariuszy Fundacji. Zapisy przez formularze udostępnione mailowo. Zapraszamy serdecznie do udziału!

Poznaj nasze historie pomagania

opublikowane: 1 lut 2018, 08:51 przez Poradnia Prawna FAI   [ zaktualizowane 7 lut 2018, 04:32 przez Agata FAI Iuris ]

Matka i córka
W Fundacji Academia Iuris niejednokrotnie pomagamy wyjść z długów. Osoby mające problemy finansowe, często ukrywają to przed bliskimi. Możliwe, że Twój 1% trafi do osoby, która nie jest Ci obojętna. Poznajcie historię Pani Uli.


Pani Ula chciała pomóc w realizacji marzeń córki. Kupiła dla niej mieszkanie i spłacała kredyt. Niestety, kiedy przeszła na emeryturę dalsze spłacanie rat kredytu przerosło możliwości Pani Uli. Długo nie chciała się przyznać rodzinie do tego, że jej konto bankowe zajął komornik, a firma windykacyjna puka do drzwi. Było jej wstyd. Dopiero w rozmowie z wolontariuszami przyznała się, że jej sprawę prowadzi już drugi komornik. Bo wierzytelność najpierw należała do banku, a następnie została przekazana skupującemu długi funduszowi i egzekwowana przez firmę windykacyjną. Była niepokojona dziesiątkami telefonów dziennie. Nie wiedziała komu ma spłacać swoje długi. W sumie, naliczone opłaty egzekucyjne wraz z odsetkami stanowiły więcej niż połowę długu pozostałego do spłacenia. Dzięki interwencji wolontariuszy udało się wykazać, że naliczona po raz drugi opłata za działania komornika jest zbyt wysoka, gdyż Pani Ula nie miała wpływu na zmianę wierzyciela i zmianę komornika. Pani Ula porozmawiała też szczerze z córką. Przy jej pomocy zaczęła spłacać powstałe zadłużenie. 

Przekazując 1% na bezpłatne porady prawne dla Fundacji Academia Iuris pomagasz rodzinom, gdzie wstyd i strach uniemożliwiają wyjście z trudnej sytuacji. Wpisz numer KRS 0000107943 do formularza PIT i podaruj nadzieję!


Dane bohaterów historii zostały zmienione.

Bliżej Centrum chyba się nie da - punkt na placu Konstytucji

opublikowane: 31 sty 2018, 11:46 przez Poradnia Prawna FAI

Zapraszamy serdecznie do naszego  punktu na placu Konstytucji 4. Nasi wolontariusze, których wspiera Koordynatorka Martyna, przyjmują w każdy wtorek i czwartek od 18:00 do 20:00 w salce na II piętrze w Warsztacie Warszawskim. Zapisy do punktu przyjmuje Biuro Fundacji w godzinach od 15:00 do 17:00 od poniedziałku do czwartku tel.  (22) 498 72 30.  Zapraszamy po bezpłatne porady prawne dla osób w trudniej sytuacji materialnej i życiowej. Zajmujemy się sprawami spadkowymi, administracyjnymi, cywilnymi, karnymi, wspieramy przy wypełnianiu wniosków do urzędów, wskazujemy możliwe rozwiązania sytuacji, pomagamy zrozumieć sytuację prawną.


Konkursy na prace magisterskie

opublikowane: 24 sty 2018, 10:09 przez Poradnia Prawna FAI

Jeżeli planujecie pisanie pracy z prawa rolnego, prawa finansowego albo z zakresu prawa notarialnego - zapraszamy do udziału w konkursach Rzecznika Finansowego, z zakresu prawa rolnego o nagrodę profesora Andrzeja Stelmachowskiego.  Zapraszamy do zapoznania się: 

Tarchomin - Mehoffera - ruszamy po przerwie

opublikowane: 23 sty 2018, 02:31 przez Poradnia Prawna FAI   [ zaktualizowane 24 sty 2018, 09:37 ]

Już od najbliższej środy 24 stycznia ponownie po dłuższej przerwie rusza punkt porad na warszawskim Tarchominie na ulicy Mehoffera w parafii św. Jakuba. Punkt znajduje się w salce w budynku obok kościoła. Wejście po lewej stronie. Aby dostać się do naszego punktu należy nacisnąć przycisk domofonu  z  napisem "Wspólnoty". Punkt znajduje się w salce na 1 piętrze.

Nasi wolontariusze będą dyżurowali w punkcie w środy raz na 2 tygodnie, poczynając od środy 24 stycznia w godzinach od 18:30 do 20:30.  Zapraszamy do zapisów pod numerem telefonu: (22)498 72 30 od poniedziałku do czwartku w godzinach 15:00 do 17:00


Kraków - niebawem ruszamy z punktem porad, a na razie szkolimy.

opublikowane: 14 sty 2018, 06:22 przez Poradnia Prawna FAI

Fundacja Academia Iuris im. mecenasa Macieja Bednarkiewicza jest organizacją ogólnopolską. Po dłuższej przerwie organizacyjnej ponownie ruszamy z bezpłatną pomocą prawną w Krakowie. Zespół wolontariuszy, którzy będą udzielali porad w Krakowie wziął udział w obowiązkowym szkoleniu z zasad udzielania porad. Szkolenie dotyczyło nie tylko sposobu sporządzania i pracy nad sprawami naszych Klientów, ale także prowadzenia dokumentacji i organizacji pracy w punkcie.  Szkolenie w sobotę 13 stycznia dla grupy krakowskiej przeprowadziła Aleksandra Łapińska - Zastępca Koordynatora Poradni Prawnej. O szczegółach dotyczących działalności punktu poinformujemy niebawem, tymczasem zachęcamy osoby, które chciałby skorzystać z pomocy prawnej w Małopolsce do kontaktu pod adresem biuro@academiaiuris.pl

O bezpłatnej pomocy prawnej w warszawskiej komunikacji miejskiej

opublikowane: 11 sty 2018, 14:35 przez Poradnia Prawna FAI   [ zaktualizowane 11 sty 2018, 14:44 ]

Od wtorku 2 stycznia o bezpłatnym wsparciu prawnym dla osób niezamożnych udzielanym przez wolontariuszy Fundacji Academia Iuris warszawiacy mogą dowiedzieć się dzięki banerom w komunikacji miejskiej. 13 punktów w Warszawie oferuje darmową pomoc prawną  przez 38 godzin w każdy tygodniu. Miejsca i godziny dyżurów można sprawdzić w zakładce Poradnia prawna/Dyżury w Warszawie. Punkty są czynne w godzinach wieczornych - najczęściej od godziny 18:00 - aby zapewnić jak największą dostępność świadczonej pomocy. Wspieramy osoby niezamożne w sprawach cywilnych dotyczących spadków, darowizn, odszkodowań, upadłości konsumenckiej, postępowania egzekucyjnego,  w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, w postępowaniu administracyjnym, w tym  zwłaszcza w kwestiach mieszkaniowych, rentowych, orzekania o niepełnosprawności, a także w postępowaniu karnym.  Pomagamy zrozumieć sytuację prawną i przedstawiamy krok po kroku najlepsze rozwiązanie. Zapraszamy do zapisów pod numerem telefonu (22)498 72 30 od poniedziałku do czwartku w godz. 15:00 do 17:00.  Skontaktuj się z nami!


Punkt Porad na Targowej

opublikowane: 2 sty 2018, 14:09 przez Poradnia Prawna FAI

W wielu miejscach działamy dzięki uprzejmości parafii, ale jest takie miejsce, gdzie nasze działanie nie mogłoby się zdarzyć, gdyby nie wielka życzliwość Stowarzyszenia Otwarte Drzwi. Regularnie przy okazji naszych wydarzeń korzystamy też z Kuchni Czerwony Rower, która oferuje smaczny catering. Na Targowej 82 nasz punkt bije rekordy jeżeli chodzi o liczbę przyjmowanych spraw, a wolontariusze pracują ciężko i wytrwale w każdy wtorek i czwartek od 17:30 do 19:30 pod wodzą naszego Koordynatora Huberta. Wszelkich szczegółowych informacji o działaniu punktu udziela Stowarzyszenie pod numerem telefonu 22 619 85 01.  Do korzystania z bezpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym - w zakresie spraw lokalowych, zadłużeniowych czy ubezpieczeniowych zachęcamy szczególnie mieszkańców Pragi. 

Działanie Poradni Prawnej w dniach 27 grudnia - 2 stycznia

opublikowane: 21 gru 2017, 14:08 przez Poradnia Prawna FAI

Ze względu na przerwę świąteczną studentów dyżury w okresie świąteczno-noworocznym są zawieszone do 2 stycznia. Aktualne informacje o działaniu poszczególnych punktów poradnictwa można znaleźć w zakładce Poradnia prawna - Dyżury w Warszawie.

W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu telefonicznego  pod numerem 22 498 72 30 lub mailowo: biuro@academiaiuris.pl od 27 grudnia.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności!


1-10 of 62