Aktualności


7 lutego biuro fundacji będzie nieczynne

opublikowane: 1 lut 2019, 03:32 przez Agata FAI Iuris   [ zaktualizowane 1 lut 2019, 03:33 ]


W czwartek 7 lutego biuro fundacji będzie zamknięte. Zapraszamy do kontaktu od poniedziałku 11 lutego: telefonicznie w godzinach 14.00 - 17.00 lub mailowo pod adresem biuro@academiaiuris.pl.

Wspomnienie o Macieju Bednarkiewiczu

opublikowane: 14 lis 2018, 09:03 przez Agata FAI Iuris


W poniedziałek 12 listopada uczestniczyliśmy w spotkaniu poświęconym prezentacji książki pt. "Wspomnienia o Macieju Bednarkiewiczu".

Słuchaliśmy wspomnień adw. Andrzeja Wilczyńskiego, bliskiego współpracownika Mecenasa i adw. Macieja Ślusarka, jednego z Jego wychowanków. Rozmowa była szczera i przedstawiała wieloaspektowy obraz sylwetki Mecenasa jako profesjonalisty. Bardzo ciekawa szkoła dla przyszłych prawników.

Miło nam było móc zaprezentować naszą działalność w tak znamienitym gronie - dzielnie tego dokonała nasza prezes, Marta Sarnowiec-Cisłak.

Zachęcamy wszystkich do lektury wspomnień, w których przeplata się historia ostatnich kilkudziesięciu lat historii Polski. Do książki dołączony jest film "Niedokończona rozmowa z Maciejem Bednarkiewiczem", zrealizowany przez Muzeum Historii Polski.

Sympatyczny jest jeden z tytułów rozdziałów książki napisany przez córkę ś.p. Prof. Pawła Jasienicy, panią Ewę Beynar-Czeczott: "Maciej Bednarkiewicz, adwokat, który sprawy trudne wygrywał natychmiast, a wygranie beznadziejnych zajmowało Mu nieco czasu". A historia przez Nią opisana jest niezwykła (patrz film "Różyczka").

Może jeszcze dwie krótkie anegdoty z sal sądowych:
1. Mecenas bronił studenta prawa, który rozrzucał ulotki w stanie wojennym. Student nie zamierzał ukrywać przez sądem tego faktu i się do niego przyznał. Mecenas stwierdził, że na szczęście zdążył namówić chłopaka, żeby nie przyznawał chociaż, co było na ulotkach. Trzymali się linii, że nie student wiedział nic o ich treści. Dzięki czemu udało się go wybronić od kary.
2. Bronił profesora UW, który uczestniczył w demonstracji antypartyjnej. Pozwano go za zbezczeszczenie flagi - przewrócił się w czasie marszu. Ponieważ profesor w swojej uczciwości i buncie nie wypierał się faktów, obrońcy poratowali się ustawą o fladze i dowodzili, że wymiary sztandaru niesionego przez profesora nie odpowiadały ustawie. Zatem nie niósł on flagi i nie można go za to skazać. I tym razem się udało.
Pokazuje to też, że sądy w tamtych czasach współpracowały z obrońcami na rzecz obywateli.

Miło nam było się spotkać we wspólnym gronie, w tym za naszym byłym prezesem, Leszkiem Boskiem. Spotkaliśmy także naszych prawników konsultantów, którzy przybyli jako przyjaciele Mecenasa. Na zdjęciu poniżej tylko część uczestników z FAI.

Przed spotkaniem część z nas wzięła udział w mszy świętej w intencji Pana Mecenasa. Możemy się pochwalić tym, że Sędzia Barbara Piwnik pochwaliła jedną z osób z FAI za piękny śpiew w Kościele :).

Dziękujemy Rodzinie Pana Mecenasa oraz Organizatorom spotkania, Wydawnictwu Więź i Bibliotece Narodowej, za zaproszenie.

Czekamy na oficjalną relację z wydarzenia.

Informacja o dniu wolnym 15 października

opublikowane: 12 paź 2018, 06:00 przez Agata FAI Iuris

W poniedziałek biuro fundacji będzie nieczynne. We wtorek zapraszamy do kontaktu telefonicznego w godz. 15.15-17.00.

Rekrutacja 2018/2019

opublikowane: 17 wrz 2018, 05:46 przez Agata FAI Iuris   [ zaktualizowane 27 wrz 2018, 03:58 ]Ruszamy z rekrutacją wolontariuszy w Warszawie i Łodzi na rok akademicki 2018/2019 - d
ołącz do naszego grona i zdobądź niezbędne doświadczenie w pracy prawnika

Chciałbyś pomagać osobom potrzebującym?✔
Poszukujesz wartościowych praktyk?✔
Chciałbyś nauczyć się jak wykorzystać posiadaną już wiedzę?✔
A przy tym zależy Ci na poznaniu nowych osób i współpracy w przyjemnej atmosferze? ✔
➡ nie czekaj, uzupełnij formularz zgłoszeniowy i zostań częścią Fundacji Academia Iuris

Pozwól nam Cię poznać 💪💪🎓

Więcej informacji w zakładce: Rekrutacja i informacje

Zakończenie roku poradnictwa 2017/2018

opublikowane: 21 cze 2018, 00:28 przez Poradnia Prawna FAI   [ zaktualizowane 27 cze 2018, 23:44 ]

19 czerwca 2018 r. zakończyliśmy 15 rok akademicki działania Poradni Prawnej Fundacji Academia Iuris. Jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnej części uroczystości, wolontariusze Fundacji zebrali się, aby wspólnie wesprzeć kibicowaniem reprezentację Polski w starciu z Senegalem. Po emocjonalnym wstępie do uroczystości, prezes Fundacji- dr Marta Sarnowiec- Cisłak przywitała szczególnych gośc
i- ks. prof. Franciszka Longchamps de Berier, prof. Leszka Boska, pana Mateusza Bednarkiewicza oraz dr Filipa Czernickiego, a także naszych prawników konsultantów, koordynatorów i wolontariuszy. W trakcie uroczystości mieliśmy okazję wysłuchać przemówień gości, a także sprawozdania Zarządu Poradni z dokonań jego dwuletniej działalności. Nie mogło również obyć się bez podziękowania wolontariuszom za ich zaangażowanie i pracę w Fundacji, czego wyrazem było wręczenie dyplomów. Uroczystość zakończenia roku poradnictwa była również okazją do podziękowania dotychczasowemu Zarządowi Poradni za jego pracę, w szczególności Szymonowi Jelonkowi i Kindze Kani, którzy po kilkuletniej działalności ukończyli swą misję w Fundacji. Powołany nowy Zarząd tworzyć będą Aleksandra Łapińska oraz Monika Nazaruk. Dziękujemy wszystkim za liczną obecność!

Uroczyste zakończenie roku akademickiego w Poradni Prawnej Fundacji Academia Iuris

opublikowane: 16 cze 2018, 16:36 przez Poradnia Prawna FAI   [ zaktualizowane 17 cze 2018, 01:50 ]

Zapraszamy serdecznie naszych wolontariuszy, koordynatorów, absolwentów i osoby związane z Fundacją na uroczyste zakończenie roku akademickiego 2017/2018 w Fundacji Academia Iuris. 
Już w najbliższy wtorek - 19 czerwca 2018 r. o godz. 18:00 zbierzemy się na Freta, w sali tuż obok biura Fundacji, aby podziękować wolontariuszom, prawnikom konsultantom i wszystkim osobom działającym na rzecz naszej Fundacji. Wolontariusze działający w punktach otrzymają dyplomy wraz z podziękowaniami.  Podsumujemy też działalność Poradni w mijającym roku akademickim. Towarzyszyć nam będą znakomici goście: ks. prof.  Franciszek Longchamps de Bérier, prof. Leszek Bosek, pan Mateusz Bednarkiewicz. 
Rejestracja i poczęstunek od 17:30.  

W przerwach będziemy podawać wynik meczu :)

Zapraszamy serdecznie!

Zapraszamy na wydarzenia dla wolontariuszy i prawników

opublikowane: 4 cze 2018, 22:57 przez Poradnia Prawna FAI

Fundacja Academia Iuris funkcjonuje w bogatym lokalnym środowisku organizacji pozarządowych. Ma też wiele wspólne z uniwersytetami, gdyż nasze tradycje wywodzą się od uniwersyteckich klinik prawa, a większość naszych wolontariuszy to studenci. 

Zapraszamy zatem na dwa wydarzenia firmowane przez zaprzyjaźnione organizacje

Festiwal Wolontariatu "Ochotnicy Warszawscy"- 8-9 czerwca 2018 r.
http://www.ochotnicy.waw.pl/festiwal
Festiwal Wolontariatu „Ochotnicy warszawscy” to dwudniowe wydarzenie (8–9 czerwca 2018 r.), do udziału w którym zapraszamy wszystkich warszawiaków, sympatyków wolontariatu, wolontariuszy oraz osoby, które zajmują się rozwijaniem i koordynacją wolontariatu w warszawskich instytucjach miejskich oraz organizacjach pozarządowych. Organizatorami wydarzenia są m. st. Warszawa, Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie oraz  Centrum Edukacji Obywatelskiej. 


Na uczestników Festiwalu czekają m.in. warsztaty z ekspertami, akcje wolontariackie, debata o wolontariacie w przestrzeni miejskiej oraz targi wolontariatu w Warszawie. Finałem pierwszego dnia Festiwalu będzie piknik na bulwarach przy moście Gdańskim, na który zapraszamy wszystkich warszawiaków! Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Więcej informacji o programie na stronie: http://www.ochotnicy.waw.pl/festiwal


Poland - US Conference on the Rule of Law - 26 czerwca

http://www.cpa20.wpia.uw.edu.pl/
Zachęcamy również do udziału w konferencji Centrum Prawa Amerykańskiego przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego . Będzie to polsko-amerykańską konferencję porównawczą pt.The Poland-US Conference on the Rule of Law. Konferencja odbędzie się w dniu 26 czerwca 2018 (wtorek) na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (Collegium Iuridicum II, ul. Lipowa 4, Warszawa, aula A2). 

Program Konferencji oraz formularz rejestracyjny znajdują się na stronie: www.cpa20.wpia.uw.edu.pl
Szczegóły również w wydarzeniu na FB

Punkt na Wrzecionie

opublikowane: 25 maj 2018, 10:05 przez Poradnia Prawna FAI   [ zaktualizowane 25 maj 2018, 15:00 ]

Na Bielanach FAI ma dwa punkty porad. Dziś przedstawiamy punkt porad na Wrzecionie. Punkt mieści się w kancelarii parafialnej przy Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP, na ulicy Przy Agorze 9. Idąc od metra trzeba kierować się do bramy, iść w kierunku kancelarii parafialnej i następnie wejść w drugie drzwi - w miejsce gdzie mieści się  parafialna biblioteka. Punkt porad jest otwarty w każdy wtorek od 17:30 - 19:30. To punkt, w którym sprawy niesądowe przyjmujemy bez zapisów. Zapraszamy zatem wszystkich mieszkańców Wrzeciona i okolic oraz tym, którym pod drodze od Metra Mlociony. Wystarczy przyjść z kopiami dokumentów, aby uzyskać pomoc od wolontariuszy pod wodzą naszej najbardziej doświadczonej koordynatorki Ani.


Informacja o przerwie majowej

opublikowane: 26 kwi 2018, 05:56 przez Agata FAI Iuris

Szanowni Państwo,

od 27 kwietnia do 6 maja biuro Fundacji jak i punkty porad prawnych będą nieczynne.
Zapraszamy uprzejmie do kontaktu od 7 maja.

Pomagam - zyskuje! Szkolenia dla wolontariuszy

opublikowane: 14 kwi 2018, 15:13 przez Poradnia Prawna FAI   [ zaktualizowane 14 kwi 2018, 15:15 ]

W ramach programu Ochotnicy Warszawscy odbywa się projekt: Pomagam - zyskuje. Dzięki niemu warszawscy wolontariusze mogą skorzystać z bezpłatnych szkoleń organizowanych przez trenerów z Fundacji Szkoła Liderów.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą:
Szkolenia prowadzone przez trenerów Fundacji Szkoła Liderów. 
 1. 16 kwietnia (poniedziałek) – Zarządzanie sobą w czasie – 16:00–19:00
 2. 26 kwietnia (czwartek) – Trudne sytuacje w pracy wolontariusza – 15:00–20:00
 3. 7 maja (poniedziałek) – Komunikacja interpersonalna – 15:00–20:00
 4. 19 maja (sobota) – Praca w grupie – 10:00–15:30
 5. 29 maja (wtorek) – Współpraca z wolontariuszami – 17:00–19:30
 6. 7 czerwca (czwartek) – Umiejętności liderskie – 16:00–21:00
 7. 20 czerwca (środa) – Włączanie społeczne – 16:00–20:00
 8. 23 czerwca (sobota) – Animacja dzieci i młodzieży – 11:00–14:00
Ponadto, we współpracy z ZHP, zrealizowane będę również:
 1. 25–27 maja (piątek-niedziela) i 1–3 czerwca (piątek-niedziela) – Kurs wychowawców wypoczynku dzieci i młodzieży – piątki 16:00–20:00, soboty i niedziele 9:00–16:00. Szkolenie trwa przez wymienione 6 dni.
 2. 25–26 maja (piątek-sobota) – Kurs kierowników wypoczynku dzieci i młodzieży – piątek 16:30–20:00, sobota 9:30–16:00
 3. 10 czerwca (niedziela) – Kurs pierwszej pomocy – 9:00–16:00
Szkolenia będą realizowane do grudnia 2018 r., o kolejnych terminach będziemy informować na bieżąco. Wszystkie szkolenia prowadzone będą metodami warsztatowymi, łączącymi zdobywanie wiedzy z praktyką. Proporcje między częściami wykładowymi a praktycznymi będą różnić się w zależności od tematu szkolenia. W programie każdego szkolenia zaplanowana będzie sesja integracyjna. 

Jeżeli chcielibyście skorzystać ze szkolenia - wolontariuszy FAI zgłasza Biuro lub Koordynator. Piszcie na biuro@academiaiuris.pl 1-10 of 79